Bram Stadhouders w StudioFal

Z radością zapraszamy na kolejny koncert w Studio Fal w Droszkowie w Kotlinie Kłodzkiej. Tym razem gościć będziemy holenderskiego muzyka eksperymentalnego – Brama Stadhoudersa https://bramstadhouders.nl/
https://www.youtube.com/watch?v=cWvaD2Z5PJs
Bram (Holandia, 1987) jest jednym z najbardziej wolnomyślicielskich gitarzystów swojego pokolenia. Oprócz tego, że jest utalentowanym gitarzystą i improwizatorem, jest kompozytorem i inicjatorem przełomowych projektów. Wywołał furorę licznymi produkcjami poza utartymi ścieżkami, takimi jak sterowany gitarą projekt organowy Big Barrel; Orbit z „gitarą przestrzenną” i współpracą między innymi z Holenderskim Chórem Kameralnym, Nilsem Petterem Molvaerem, Baroque Orchestration X, Sidsel Endresen, Jimem Blackiem i Under the Surface. Zaprowadzili go na ponad 800 estrad koncertowych, w tym na największe (jazzowe) festiwale, w ponad 60 krajach na 4 kontynentach.
Nieustanne poszukiwanie przez Brama nieznanych terytoriów i nowych destynacji rozpoczęło się w 2007 roku wraz z jego pierwszym albumem Tonelist, po którym ukazało się 12 innych albumów (5 wydań w Challenge Records). W wieku 18 lat został wybrany do prestiżowej trasy Young VIP. W wieku 26 lat został najmłodszym kompozytorem, który otrzymał coroczną nagrodę North Sea Jazz Composition Commission. Niedługo potem otrzymał carte blanche od BIMhuis, dla którego napisał odnoszącą sukcesy kantatę na głos tenorowy, gitarę i live electronics.
Na grę Brama mają wpływ (naturalne) krajobrazy, sztuki wizualne, muzyka ambient i globalna, zawsze eksploruje granice między improwizacją a kompozycją. Z wykształcenia gitarzysta jazzowy, często poszukuje metamorfoz z elektroniką i muzyką klasyczną. Z każdym nowym projektem stara się na nowo stawiać sobie nowe wyzwania. Bram jest członkiem tria Under the surface (z wokalistką Sanne Rambags i perkusistą Joostem Lijbaartem) i obecnie pracuje nad trzema dużymi projektami: Współpraca z enigmatycznym berlińskim neoklasycznym pianistą Lambertem. Dalszy rozwój Orbit, wciągającego dźwięku przestrzennego z 8 głośnikami Ambisonics i gośćmi specjalnymi (w tym Nils Petter Molvaer i Remy van Kesteren na festiwalu So What’s Next?). Oraz Suite X: 9-częściowy utwór inspirowany muzyką barokową we współpracy z belgijskim, nieszablonowym, barokowym zespołem B.O.X.
Podczas tego specjalnego koncertu Bram zagra solowy set gitarowo-elektroniczny.